english version Contacts
About
GM Winners
Russian Case
Legendary Production
International Projects
Maska Plus
Other projects
Partners
Contact
WINNERS OF THE GOLDEN MASK AWARD IN 2006

DRAMA
Best Large Scale Production
Three Sisters, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow

Best Small Scale Production
The Overcoat, Sovremennik Theatre, Moscow and Meyerhold Centre, Moscow

Best Director
Pyotr Fomenko Three Sisters, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow

Best Actress
Alisa Freindlikh Oscar and the Lady in Pink, Lensovet Theatre, St. Petersburg

Best Actor
Vasily Bochkaryov Pribytkov, The Last Victim, Maly Theatre, Moscow

Best Designer
Alexander Borovsky - The Overcoat, Sovremennik Theatre, Moscow and Meyerhold Centre, Moscow


PUPPETRY
Best Production

The Singing Arrow, Buryat Puppet TheatreUlger, Ulan-Ude

Best Director
Yevgeny Ibragimov Writing to You for the First Time (Oscar and the Lady in Pink), Khakass Puppet Theatre Skazka, Abakan

Best Designer
Alevtina Torik The Ugly Duckling, Stray Dog Theatre, St. Petersburg

Best Actor
Zhargal Lodoev Meel-bator, old man, three times hero - The Singing Arrow, Buryat Puppet TheatreUlger, Ulan-Ude


Special Awards of Drama and Puppet Theatre Jury
Omsk Drama Theatre (director - Yevgeny Marchelli) for the diversity of creative searches in the season of 2004-2005
Kirill Serebrennikov for the creation of brilliant productions in the season of 2004-2005


OPERA
Best Production

Viaggio à Reims, Mariinsky Theatre, St. Petersburg

Best Conductor
Not awarded

Best Director
Alen Maratra - Viaggio à Reims, Mariinsky Theatre, St. Petersburg

Best Actress
Larisa Gogolevskaya Tristan und Isolde, Mariinsky Theatre, St. Petersburg

Best Actor
Not awarded


OPERETTA/MUSICAL
Best Production

Open House Night, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg

Best Director
Leonid Kvinikhidze Figaro is Here, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk

Best Actress
Veronika Grishulenko Rosina, Figaro is Here, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk

Best Actor
Vladimir Smolin Ebenezer Scrooge, Open House Night, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg


BALLET/CONTEMPORARY DANCE
Best Ballet Production

Midsummer Night`s Dream, Bolshoi Theatre, Moscow Best Contemporary Dance Production
The Cage for Parrots, Yevgeny Panfilov Ballet, Perm

Best Balletmaster/Best Choreographer
David Douson, Reverence, Mariinsky Theatre, St. Petersburg

Best Female Dancer
Maria Abashova- Anna Karenina, Anna Karenina, Boris Eifman Ballet Theatre, St. Petersburg

Best Male Dancer
Yan Godovsky Puck, Midsummer Night`s Dream, Bolshoi Theatre, Moscow


MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
Semyon Pastukh Bolt, Bolshoi Theatre, Moscow


Special Awards of the Musical Theatre Jury
Mariinsky Theatre for a major musical event in the season of 2004-2005 in the staging of Wagners opera Tristan and Isolde
Bolshoi Theatre for the initiative of developing contemporary Russian opera with Rosenthals Children by Leonid Desyatnikov and Vladimir Sorokin


INNOVATION
Between the Dog and the Wolf, Formal Theatre, St. Petersburg

CRITICS AND JOURNALISTS AWARD
Between the Dog and the Wolf, Formal Theatre, St. Petersburg

Nescafe Gold Audience Favorite Award
Oscar and the Lady in Pink, Lensovet Theatre, St. Petersburg


Lifetime Achievement Lyudmila Makarova
Lifetime Achievement Natalia Terentieva
Support of Russian Theatre Murtaza Rakhimov, President of Bashkortostan
Support of Russian Theatre Sberbank of Russia
Best Foreign Production presented in Russia in 2005 - Michael Thalheimer's production of Emilia Galotti, Deutsches Theater, Berlin, Germany


 








The Golden Mask Festival
phone: + 7 (495) 662 53 52
fax: + 7 (495) 629 92 42