ăëŕâíŕ˙ ńňđŕíčöŕ
đóńńęŕ˙ âĺđńč˙ english version Contacts
Winners
About
GM Winners
Russian Case
Legendary Production
International Projects
Maska Plus
Other projects
Partners
Contact
GOLDEN MASK NOMINEES (season 2008 - 2009)

    DRAMA/ BEST LARGE SCALE PRODUCTION
  • WOE FROM WIT, Drama Theatre, Yaroslavl
  • KSENIA. LOVE STORY, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
  • MACBETH, “Krasny Fakel” Theatre, Novosibirsk
  • A MONTH IN THE COUNTRY, Tovstonogov Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
  • SHUKSHIN`S STORIES, Theatre of Nations, Moscow
  • THE NOTEBOOK, Theatre “Na Spasskoi”, Kirov
  • TROILUS AND CRESSIDA Vakhtangov Theatre, Moscow ULYSSES, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow


    DRAMA/BEST SMALL SCALE PRODUCTION
  • THE CRIPPLE OF INISHMAAN, Theatre “U Mosta”, Perm
  • LA ESTRADA, OKOLO Theatre, Moscow
  • THE POTUDAN RIVER, Studio of Theatre Arts, Moscow
  • KRECHINSKY'S WEDDING, Yermolova Theatre, Moscow
  • THE ELDER SON, Tabakov Theatre, Moscow
  • A STREETCAR NAMED DESIRE, Kolyada-Theatre, Yekaterinburg

    DRAMA/BEST DIRECTOR
  • Konstantin BOGOMOLOV / THE ELDER SON, Tabakov Theatre, Moscow
  • Sergei ZHENOVACH / THE POTUDAN RIVER, Studio of Theatre Arts, Moscow
  • Yevgeny KAMENKOVICH / ULYSSES, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
  • Nikolai KOLYADA / A STREETCAR NAMED DESIRE, Kolyada-Theatre, Yekaterinburg
  • Timofei KULYABIN / MACBETH, “Krasny Fakel” Theatre, Novosibirsk
  • Alexei LEVINSKY / KRECHINSKY'S WEDDING, Yermolova Theatre, Moscow
  • Boris PAVLOVICH / THE NOTEBOOK, Theatre “Na Spasskoi”, Kirov
  • Jury POGREBNICHKO / LA ESTRADA, OKOLO Theatre, Moscow
  • Anatoly PRAUDIN / A MONTH IN THE COUNTRY, Tovstonogov Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
  • Igor SELIN / WOE FROM WIT, Drama Theatre, Yaroslavl
  • Rimas TUMINAS / TROILUS AND CRESSIDA, Vakhtangov Theatre, Moscow
  • Sergei FEDOTOV / THE CRIPPLE OF INISHMAAN, Theatre “U Mosta”, Perm
  • Valery FOKIN / KSENIA. LOVE STORY, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
  • Alvis HERMANIS / SHUKSHIN`S STORIES, Theatre of Nations, Moscow


    DRAMA/ BEST ACTRESS
  • Stepanida BORISOVA AN OLD WOMAN, Theatre “Featr”, Moscow
  • Irina YERMOLOVA Blanche DuBois - A STREETCAR NAMED DESIRE, Kolyada-Theatre, Yekaterinburg
  • Lilia ZAGORSKAYA Girl - LA ESTRADA, OKOLO Theatre, Moscow
  • Polina KUTEPOVA Molly Bloom - ULYSSES, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
  • Yanina LAKOBA Ksenia - KSENIA. LOVE STORY, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
  • Chulpan KHAMATOVA SHUKSHIN`S STORIES, Theatre of Nations, Moscow

    DRAMA/BEST ACTOR
  • Ruslan BARABANOV / Belyaev - A MONTH IN THE COUNTRY, Tovstonogov Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
  • Alexei KUZMIN / Chatsky - WOE FROM WIT, Drama Theatre, Yaroslavl
  • Ivan MALENKIKH / Johnnypateenmike - THE CRIPPLE OF INISHMAAN, Theatre “U Mosta”, Perm
  • Yevgeny MIRONOV / SHUKSHIN`S STORIES, Theatre of Nations, Moscow
  • Dmitry PAVLENKO /Krechinsky - KRECHINSKY'S WEDDING, Yermolova Theatre, Moscow
  • Sergei SOSNOVSKY Sarafanov - THE ELDER SON, Tabakov Theatre, Moscow
  • Konstantin TELEGIN Macbeth - MACBETH, “Krasny Fakel” Theatre, Novosibirsk
  • Yury CHURSIN / Busygin - THE ELDER SON, Tabakov Theatre, Moscow

    DRAMA/BEST DESIGNER
  • Alexander BOROVSKY / KSENIA. LOVE STORY, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
  • Alexander BOROVSKY / THE POTUDAN RIVER, Studio of Theatre Arts, Moscow
  • Vera MARTYNOVA, Maria TREGUBOVA / OPUS No. 7, School of Dramatic Art and Dmitry Krymov Laboratory, Moscow
  • Alexander ORLOV / A MONTH IN THE COUNTRY, Tovstonogov Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
  • Alexander ORLOV / WOE FROM WIT, Drama Theatre, Yaroslavl
  • Alvis HERMANIS, Monica PORMALE SHUKSHIN`S STORIES, Theatre of Nations, Moscow

    DRAMA/BEST LIGHT DESIGNER
  • Vladislav VLASOV / A MONTH IN THE COUNTRY, Tovstonogov Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
  • Damir ISMAGILOV THE POTUDAN RIVER, Studio of Theatre Arts, Moscow
  • Gleb FILSHTINSKY WOE FROM WIT, Drama Theatre, Yaroslavl

    DRAMA/BEST COSTUME DESIGNER
  • Viktoria SEVRYUKOVA SHUKSHIN`S STORIES, Theatre of Nations, Moscow
  • Irina CHEREDNIKOVA A MONTH IN THE COUNTRY, Tovstonogov Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg

    PUPPETRY/BEST PRODUCTION
  • MY FRIEND GENIE, Theatre “Kukolny Dom”, Penza
  • UNDER THE ETERNAL LIGHT OF KUMALAN, Theatre “Ulger”, Ulan-Ude
  • THE EPIC OF LILIKAN, “Ten” (Shadow) Theatre, Moscow

    PUPPETRY/BEST DIRECTOR
  • Vladimir BIRYUKOV / MY FRIEND GENIE, Theatre “Kukolny Dom”, Penza
  • Erdeni ZHALTSANOV / UNDER THE ETERNAL LIGHT OF KUMALAN, Theatre “Ulger”, Ulan-Ude
  • Vyacheslav IGNATOV, Maria LITVINOVA / THE EPIC OF LILIKAN, “Ten” (Shadow) Theatre, Moscow

    PUPPETRY/BEST DESIGNER
  • Yevgeny BOLSOBOEV, Erdeny ZHALTSANOV / UNDER THE ETERNAL LIGHT OF KUMALAN, Theatre “Ulger”, Ulan-Ude
  • Yekaterina IVUSHKINA / THE EPIC OF LILIKAN, “Ten” (Shadow) Theatre, Moscow
  • Viktor NIKONENKO MY FRIEND GENIE, Theatre “Kukolny Dom”, Penza

    INNOVATION/BEST PRODUCTION
  • OPUS No. 7 School of Dramatic Art and Dmitry Krymov Laboratory, Moscow
  • LIFE IS GRAND Playwright and Director Theatre, Moscow
  • AN OLD WOMAN Theatre “Featr”, Moscow
  • THE THIRD PERIOD Joseph Beuys Theatre, Moscow
  • I AM THINKING ABOUT YOU NET Festival and Cultural Centre of France in Moscow


    OPERA/BEST PRODUCTION
  • HAMLET (DANISH) (RUSSIAN) COMEDY, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • GOGOLIADE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • GIANNI SCHICCHI, «Novaya Opera» Theatre, Moscow
  • DON JUAN, “St.Petersburg Opera” Theatre
  • IDOMENEO, RE DI CRETA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • LUCIA DI LAMMERMOOR, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • PRINCE IGOR, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
  • ONE DAY IN THE LIFE OF IVAN DENISOVICH, Opera and Ballet Theatre, Perm
  • LE NOZZE DI FIGARO, (The Marriage of Figaro) Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
  • LE NOZZE DI FIGARO, (The Marriage of Figaro) Mariinsky Theatre, St. Petersburg

    OPERA/BEST CONDUCTOR
  • Yevgeny VOLYNSKY PRINCE IGOR, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
  • Felix KOROBOV / HAMLET (DANISH) (RUSSIAN) COMEDY, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Fabio MASTRANGELO / LE NOZZE DI FIGARO, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
  • Valery PLATONOV / ONE DAY IN THE LIFE OF IVAN DENISOVICH, Opera and Ballet Theatre, Perm

    OPERA/BEST DIRECTOR
  • Jury ALEXANDROV / DON JUAN, “St. Petersburg Opera” Theatre
  • Georgy ISAAKYAN / ONE DAY IN THE LIFE OF IVAN DENISOVICH, Opera and Ballet Theatre, Perm
  • Alexander PETROV / LE NOZZE DI FIGARO, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • Alexander TITEL / HAMLET (DANISH) (RUSSIAN) COMEDY, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Adolf SHAPIRO / LUCIA DI LAMMERMOOR, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Gennady SHAPOSHNIKOV / GIANNI SCHICCHI, «Novaya Opera» Theatre, Moscow

    OPERA/BEST ACTRESS
  • Larisa ANDREEVA / Ophelia - HAMLET (DANISH) (RUSSIAN) COMEDY, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Nadezhda BABINTSEVA / Cherubino - LE NOZZE DI FIGARO, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
  • Irina VASCHENKO Gertrude - HAMLET (DANISH) (RUSSIAN) COMEDY, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Hibla GERZMAVA Lucia - LUCIA DI LAMMERMOOR, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Anna GORYACHEVA Donna Elvira - DON JUAN, “St.Petersburg Opera” Theatre
  • Zhanna DOMBROVSKAYA Elektra - IDOMENEO, RE DI CRETA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • Anastasiya KALAGINA Ilia - IDOMENEO, RE DI CRETA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • Tatiana POLUEKTOVA Shukhov`s wife - ONE DAY IN THE LIFE OF IVAN DENISOVICH, Opera and Ballet Theatre, Perm
  • Elena POPOVSKAYA Yaroslavna - PRINCE IGOR, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk

    OPERA/BEST ACTOR
  • Chingis AYUSHEEV Hamlet - HAMLET (DANISH) (RUSSIAN) COMEDY, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Pavel BRAGIN Shukhov - ONE DAY IN THE LIFE OF IVAN DENISOVICH, Opera and Ballet Theatre, Perm
  • Roman BURDENKO Prince Igor - PRINCE IGOR, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
  • Alexei DOLGOV Edgardo - LUCIA DI LAMMERMOOR, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Sergei KALINOV Don Juan - DON JUAN, “St.Petersburg Opera” Theatre
  • Mikhail KOROBEINIKOV Figaro - LE NOZZE DI FIGARO, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
  • Ilya KUZMIN Gianni Schicchi - GIANNI SCHICCHI, «Novaya Opera» Theatre, Moscow
  • Andrei POPOV Khristofor Burdyukov (THE LAWSUIT), Grigory Storchenko (SHPONKA AND HIS AUNT) – GOGOLIADE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • Roman ULYBIN Polonius - HAMLET (DANISH) (RUSSIAN) COMEDY, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Vladimir FELYAUER Leporello - DON JUAN, “St.Petersburg Opera” Theatre

    BALLET/BEST PRODUCTION
  • NA FLORESTA Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • IMMORTAL BELOVED, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
  • MEDEA, Opera and Ballet Theatre, Perm
  • THE LITTLE HUMPBACKED HORSE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • WHO CARES?, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
  • ONEGIN, Boris Eifman Ballet, St. Petersburg
  • ROMEO AND JULIET, Musical Theatre, Republic of Karelia, Petrozavodsk
  • RUSSIAN SEASONS, Bolshoi Theatre, Moscow

    CONTEMPORARY DANCE/BEST PRODUCTION
  • CASTING OFF, Yevgeny Panfilov Ballet, Perm
  • POOR LIZA, Theatre of Nations, Moscow
  • I WISH YOU HAD UNDERSTOOD ME..., Boroditsky Dennis Dance Company, Moscow
  • A MAN IS MUZHIK WHO HAS FOUND HIS OWN IDENTITY, Contemporary Dance Theatre, Chelyabinsk
  • THE DORMITORY, Contemporary Choreography Theatre, Moscow

    BALLET/CONTEMPORARY DANCE – BEST BALLETMASTER/BEST CHOREOGRAPHER
  • Yekaterina KISLOVA / THE DORMITORY, Contemporary Choreography Theatre, Moscow
  • Edwaard LIANG / IMMORTAL BELOVED, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
  • Olga PONA / A MAN IS MUZHIK WHO HAS FOUND HIS IDENTITY, Contemporary Dance Theatre, Chelyabinsk
  • Alexei RATMANSKY / THE LITTLE HUMPBACKED HORSE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • Kirill SIMONOV / ROMEO AND JULIET, Musical Theatre, Republic of Karelia, Petrozavodsk
  • Boris EIFMAN / ONEGIN, Boris Eifman Ballet, St. Petersburg

    BALLET/CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTRESS
  • Anna ZHAROVA, Soloist - WHO CARES? Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
  • Julia MANZHELES, Medea - MEDEA, Opera and Ballet Theatre, Perm
  • Alevtina MUKHORTIKOVA, Juliet - ROMEO AND JULIET, Musical Theatre, Republic of Karelia, Petrozavodsk
  • Natalia OSIPOVA, Solist - RUSSIAN SEASONS, Bolshoi Theatre, Moscow
  • Alina SOMOVA, Tsar Maiden - THE LITTLE HUMPBACKED HORSE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg

    BALLET/CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTOR
  • Vladimir VARNAVA, Mercutio - ROMEO AND JULIET, Musical Theatre, Republic of Karelia, Petrozavodsk
  • Igor ZELENSKY, Soloist - WHO CARES? Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
  • Oleg GABYSHEV, Onegin - ONEGIN, Boris Eifman Ballet, St. Petersburg
  • Andrei MERKURIEV, Erast - POOR LIZA Theatre of Nations, Moscow
  • Leonid SARAFANOV, Ivanushka - THE LITTLE HUMPBACKED HORSE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg

    OPERETTA/MUSICAL/BEST PRODUCTION
  • BANDITS, Opera and Ballet Theatre, Saratov A PROGRAMME OF CLASSICAL OPERETTA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • MONTE CRISTO, “Moscow Operetta” Theatre
  • THE PRODUCERS, “Et Cetera” Theatre, Moscow
  • LES PARAPLUIES DE CHERBOURG, Musical Theatre “Karambol”, St. Petersburg


    OPERETTA/MUSICAL/BEST CONDUCTOR
  • Volf GORELIK / A PROGRAMME OF CLASSICAL OPERETTA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Jury KOCHNEV / BANDITS, Opera and Ballet Theatre, Saratov
  • Vsevolod POLONSKY / LES PARAPLUIES DE CHERBOURG, Musical Theatre “Karambol”, St. Petersburg

    OPERETTA/MUSICAL/BEST DIRECTOR
  • Vasily BARKHATOV / LES PARAPLUIES DE CHERBOURG, Musical Theatre “Karambol”, St. Petersburg
  • Dmitry BELOV / THE PRODUCERS, “Et Cetera” Theatre, Moscow
  • Andrei SERGEEV / BANDITS, Opera and Ballet Theatre, Saratov
  • Alexander TITEL / A PROGRAMME OF CLASSICAL OPERETTA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow OPERETTA/MUSICAL/BEST ACTRESS
  • Natalia BLAGIKH / Ulla - THE PRODUCERS, “Et Cetera” Theatre, Moscow
  • Valeria LANSKAYA / Mercedes - MONTE CRISTO, “Moscow Operetta” Theatre
  • Olga LEVINA / Genevieve Emery - LES PARAPLUIES DE CHERBOURG, Musical Theatre “Karambol”, St. Petersburg


    OPERETTA/MUSICAL/BEST ACTOR
  • Viktor DEMIDOV / Minister of Finance - BANDITS, Opera and Ballet Theatre, Saratov
  • Egor DRUZHININ / Leo Bloom - THE PRODUCERS, Et Cetera” Theatre, Moscow
  • Maksim LEONIDOV / Max Bialystock - THE PRODUCERS“, Et Cetera” Theatre, Moscow
  • Vitaly MOGILIN / Mug - BANDITS, Opera and Ballet Theatre, Saratov
  • Maksim NOVIKOV / Fernand - MONTE CRISTO, “Moscow Operetta” Theatre
  • Sergei OVSYANNIKOV / Guy Foucher - LES PARAPLUIES DE CHERBOURG, Musical Theatre “Karambol”, St. Petersburg

    MUSICAL THEATRE/BEST COMPOSER
  • Vladimir KOBEKIN / HAMLET (DANISH) (RUSSIAN) COMEDY, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Alexander TCHAIKOVSKY / ONE DAY IN THE LIFE OF IVAN DENISOVICH, Opera and Ballet Theatre, Perm

    MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
  • Vladimir AREFIEV / BANDITS, Opera and Ballet Theatre, Saratov
  • Ernst GEIDEBREKHT / ONE DAY IN THE LIFE OF IVAN DENISOVICH, Opera and Ballet Theatre, Perm Maksim ISAEV / THE LITTLE HUMPBACKED HORSE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • Zinovy MARGOLIN / LES PARAPLUIES DE CHERBOURG, Musical Theatre “Karambol”, St. Petersburg
  • Renate MARTIN, Andreas DONHAUSER / IDOMENEO, RE DI CRETA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • Andris FREIBERGS / LUCIA DI LAMMERMOOR, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow

    MUSICAL THEATRE/BEST COSTUME DESIGNER
  • Maria Danilova /LES PARAPLUIES DE CHERBOURG, Musical Theatre “Karambol”, St. Petersburg
  • Elena Stepanova /LUCIA DI LAMMERMOOR, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow

    MUSICAL THEATRE/BEST LIGHT DESIGNER
  • Ildar BEDERDINOV / HAMLET (DANISH) (RUSSIAN) COMEDY, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Damir ISMAGILOV /LES PARAPLUIES DE CHERBOURG, Musical Theatre “Karambol”, St. Petersburg
  • Gleb FILSHTINSKY/ LUCIA DI LAMMERMOOR, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • Alexei KHOROSHEV / CASTING OFF, Yevgeny Panfilov Ballet, Perm
 








The Golden Mask Festival
phone: + 7 (495) 662 53 52
fax: + 7 (495) 629 92 42